Radotínský basketbal vstupuje do nové éry. Po osmi lech působení v 2.národní lize dostává celý klub identitu prvoligovou. Notně obměněná soupiska, omlazený kádr a také nový hlavní trenér, kterým je Jan Slowiak. Renomovaný kouč, nekolikanásobný medailista z nejvyšší soutěže, trenér reprezentačních mládežnických výběrů ČR, má nastavit směr fungování Wolves Radotín v 1.národní lize mužů. 

Slowiak - rozhovor

Jak se vaše angažmá ve Wolves Radotín ukutečnilo?

V červenci se mi ozval pan Peřinka předseda klubu a manažer týmu mužů. Dostala se k němu informace, že se částečně vracím do Prahy, jelikož tam mám civilní zaměstnání. Dali jsme si schůzku, jeho představy a budování celé Akademie mi bylo velmi blízké. Také jsem několikrát zakládal a budoval klub. Domluvili jsme se rychle.

Vracíte se po delší době do mužského prvoligového basketbalu, když loňskou sezonu jste trénoval mládežnické celky na severní Moravě. Jak se na svůj návrat k seniorské kategorii těšíte?

Nejprve bych chtěl uvést, že v Basketpointu Frýdek Místek jsem zažil po sportovní stránce moc fajn rok se skvělými kluky, které jsem trénoval v kategorii U15 a U17. Společně se nám sezóna vydařila, fungovala nám týmová chemie a loučení bylo velmi těžké, v klubu pracuje spousta skvělých lidí. Nicméně rodinná situace nás s ženou donutila se vrátit zpět. Klukům i klubu však vždy budu fandit a sledovat je.

Mně je celkem jedno, jaký věk trénuji, miluji basketbal na všech úrovních a nadšení minižáků může kolikrát převýšit mužský vrcholový basketbal. Ve FM jsem pouze přišel na to, že už nejsem úplně vhodný typ na přípravky. Kdysi (Basketbalová škola Buldoček) mě to bavilo, ale generace se mění a s nimi i motivace malých dětí sportovat. Obdivuji všechny trenéry, kteří tuto nezbytnou práci pro výchovu nových basketbalistů dělají s nadšením. Nicméně od momentu, kdy lze začít budovat tým, tak cítím, že mám co dát. Asi nejvíce mě motivuje trénovat mladé hráče připravující se na přechod do mužské vrcholové kategorie. Řekl bych, že se zde propojují moje zkušenosti z mužského basketbalu s prací u reprezentačních mládežnických výběrů i z klubové výchovy talentů. Stále mi připadá, že mladý hráč, zapojující se do mužského vrcholového basketbalu má docela málo možností, jak v propojení se studiem dál rozvíjet svůj potenciál. To že se dostane do kádru KNBL, ještě často neznamená, že je o něj celkově postaráno. Ale to by bylo na jinou debatu a trochu jsem utekl od otázky. Na návrat k mužům se těším, a navíc jsem zde našel kluky, které baví trénovat a chtějí se zlepšovat.

Letní přípravu jste začali 14.srpna. Měl jste k dispozici široký kádr, který jste postupně poznával, odehráli jste několik zápasů. Jak přípravné období hodnotíte?

Velmi pozitivně, právě v tom, že tento tým je motivovaný. Chce se zlepšit, uvědomuje si chyby, chce hrát lépe. Za měsíc jsme udělali kus práce, ale zdaleka ne dostatečný, aby byl důvod k jakémukoliv uspokojení.

Jak byste zhodnotil náš kádr a jak jste s jeho skladbou spokojený?

Nejvíce nám chybí zkušenosti z úrovně 1LM. Nemluvě, že většina družstev v 1LM je závislá na výkonnosti hráčů z nejvyšší soutěže KNBL a takové my zatím nemáme. Máme hodně odhodlaných, motivovaných a vyrovnaných kluků. S nimi chceme pracovat a zlepšit se. Jako jednotlivci i jako tým. Jsem rád, že takové kluky máme, je radost s nimi pracovat.

Je běžným standartem, že většina celků disponuje hráči KNBL. Wolves prozatím, žádného v kádru nemají, zato díky kooperaci se Sršni Písek uvidíme v radotínském dresu velmi mladé juniory…

Jako trenér budu radši trénovat kluky, toužící po zlepšení, než dělat údržbu a čekat až mě v pátek přijde někdo spasit. Mladí hráči z Písku jsou skvělou možností oživit tým talentem a pro ně je to zase dobrá příležitost, získat herní zkušenosti z mužské soutěže a do jejich mozaiky vývoje, tak můžeme přidat další kamínek. Optimální bude až to časem budou hráči z vlastní Akademie.

Klub vstupuje účastí v 1.národní lize mužů do nové éry svého fungování. S jakou vizí a výhledem do budoucna?

Rádi bychom se stali důstojným účastníkem 1LM, který svým zázemím, kvalitou divácké komunity, předvedeným basketbalem a charakterem hráčů v ní budou mít své pevné místo. Jako bonus budeme brát, pokud se některému našemu hráči otevřou působením v našem klubu dveře do elitního mužského basketbalu. Ideální by bylo, abychom se stali vyhledávanou variantou pokračování ve vrcholovém basketbalu při studiu v Praze.

Jaké jsou ambice týmu na umístění v tabulce? Na jakých pozicích byste byl rád, abychom se pohybovali?

Pokud chcete dávat příležitost mladým a nezkušeným hráčům, musíte mít trpělivost. To není moje aliby, ale realita. Rádi bychom se vyhnuli skupině o záchranu, ale rozhodně chceme soutěž zachránit.

Tým, ikdyž sužovaný absencemi klíčových hráčů, vstoupil do soutěže proti favoritovi skupiny GBA Lions Jindřichův Hradec výraznou prohrou. Co lze z tohoto utkání soudit a jak byste ho zhodnotil?

No čekal jsem od nás lepší výkon, ukázala se naše nezkušenost, veliké množství zbytečných ztrát, nedostatečná atletičnost a někdy až naivita v obraně. Ale budeme na tom pracovat a budeme se zlepšovat. Tomu věřím.

Dnes večer cestuje tým na palubovku silných Litoměřic. Co lze od utkání očekávat a jak ho vnímáte?

Dnešní zápas v Litoměřicích nebude opravdu nic lehkého, jedná se o celek, který spolu hraje už delší dobu, kde hlavní hráčskou osu tvoří Grunt s Šotnarem, oba hráči s mnoha zkušenostmi z KNBL, navíc doplněni o Haiblíka s Karlovským, současné hráče kádru Ústí nad Labem. To jsou všechno na úroveň 1.ligy velmi kvalitní basketbalisté. Nesmíme také zapomenout na mladé hráče z Děčína – Rozsypala se Slowiakem. To vše doplněné vlastními odchovanci. Celkově sestava Litoměřic má obrovskou sílu, zejména pod košem, kde se velice těžko odstavují. Troufnu si říct, že na 1.ligu možná nejlepší pivotmanská sestava. My do utkání nevstupujeme v optimální sestavě, pořád nám někteří hráči chybí, marodka se nám navíc ještě rozšířila oproti nedělnímu zápasu. Na druhou stranu představíme některé nové posily v týmu, bude to zejména o získávání nových zkušeností. Očekávám uplně jiný basketbal než proti GBA Jindřichův Hradec, kde to bylo hodně o běhání, tady půjde spíše o silový důrazný basketbal a bude hodně záležet, jak se vypořádáme s bitvou o odražené míče.