Praha – Basketbalisté BK Wolves Radotín vstoupí dnes do své třetí druholigové sezóny utkáním v Domažlicích. Vyvráceny jsou tak spekulace o prodeji licence a zániku týmu. Vyústěním dramatického dění okolo stěhování klubu na konci loňské sezóny je však několik zásadních změn. Těsně před začátkem nového ročníku odpovídá na otázky předseda klubu a trenér Adam Peřinka. 

Vraťme se na závěr loňské sezóny. Tým opustil domácí halu v Radotíně a poslední měsíc ligy dohrál provizorně v Černošicích. V letní přestávce se spekulovalo o prodeji licence, nefungovali webové stránky, fanoušci neměli informace. Jak se tedy mají věci teď?

Loňská sezóna, díky okolnostem, které nastaly po odchodu z radotínské haly, pro nás byla extrémně finančně náročná, skončili jsme ve velkém mínusu, i přesto, že rozpočet na začátku sezóny byl nejvyšší v historii. Museli jsme řešit existenční otázku. Nejprve jsme chtěli licenci prodat, nakonec jsme na poslední chvíli ale změnili názor a díky neskutečně tvrdé práci přes léto, se podařilo klub plně finančně stabilizovat.

Všechny fanoušky teď určitě zajímá, kde budete hrát svá utkání. Vrátíte se v nadcházející sezóně do radotínské haly?

A-tým Wolves bude doma v Černošicích v nové Sportovní hale Věry Čáslavské, kde odehrajeme celou sezónu. Hala nabízí fantastické zázemí, přesně šité na míru našeho stylu organizace zápasů. Chtěl bych poděkovat vedení haly v Černošicích i městu Černošice, cítili jsme z jejich strany skutečný zájem, mít v hale druhou národní ligu basketbalu. Byla zde i možnost hrát v některé z pražských hal, ale chtěli jsme samozřejmě zůstat v naši oblasti, zejména kvůli dětem z naši akademie, tak aby mohli chodit na zápasy. Přímá návaznost A-týmu na akademii je pro nás stěžejní. Fanoušci v Černošicích byli loni skvělí, doufáme že do haly přivedeme tradičně stovky diváků, a udržíme se na špičce návštěvnosti v republice v rámci druhé národní ligy.

A návrat do Radotína?

Jsme radotínský klub, reprezentujeme Radotín. Na národní úrovni. Troufnu si říct, že jsme ho za posledních pár let tvrdou prací dostali na republikovou basketbalovou mapu, nicméně teď máme domácí zázemí v 5 minut vzdálených Černošicích, věřím že o radotínské fanoušky nepřijdeme a budou za námi dojíždět. V Radotíně hrát basketbal této úrovně z mnoha důvodů nelze, nechtěl bych to blíže rozebírat, nechci se nikoho dotknout, je to pro mě uzavřené téma. Chtěl bych jen zmínit, že v radotínské hale trénuje od září naše mládežnická akademie a jsme tam velmi spokojeni.

Před dnešním vstupem do sezóny se jako první nabízí otázka, jakých změn doznal kádr?

Základní osa Haffner, Maštálka, Toběrný zůstává. Po roční pauze způsobené přetržením křížových vazů, se vrací Dimi Lipovskij. Mezi největší posily patří určitě vítěz první ligy Roman Vícha, který přestupuje z Opavy. Z druhé rakouské ligy pak přichází američan Jeffrey Varga. Dále u nás bude působit čtveřice mladých hráčů ze Sokola Pražského – Filip Kulík, Jan Šop, Dominik Celina a Marek Hrubý. Nejčerstvější akvizicí je pak Michele Gualco z Itálie, čímž máme cizineckou kvótu naplněnou. Rádi bychom tým ještě ale posílili. Naopak v dresu Wolves už neuvidíme Vojtu Vomelu, Adama Riegera, Martina Sejpku ani Michaela Soukupa. Všem čtyřem bych chtěl poděkovat za reprezentaci Radotína a popřát hodně štěstí v dalších basketbalových štacích.

S jakými cíli vstupujete do nového ročníku druhé národní ligy?

Na rozdíl od dvou předešlých sezón, budeme startovat poprvé v západní skupině, za což jsem upřímně rád. Čekají nás noví soupeři, nové haly, je to oživení. Velmi vítáme i zavedení play-off pro prvních 8 týmů ligy. Boje play-off budou pro naše fanoušky jistě velkým tahákem. Ambice…pokud nám vydrží zdraví a tedy po většinu zápasů kompletní kádr, musíme myslet na umístění na prvních čtyřech příčkách, považuji nás spíše za černého koně. Po zkušenostech s basketem na této úrovni vím, že zdraví hráčů je alfou a omegou pro úspěšné naplnění cílů.

Jakým herním stylem se chcete v nadcházejícím ročníku druhé ligy prezentovat?

Naši nejsilnější stránkou je určitě rychlost. Co hráč na perimetru, to vynikající atlet. Rádi bychom tedy skórovali co nejvíce z rychlého protiútoku a poloprotiútoku. Byla tomu uzpůsobena i čtyřtýdenní fyzická příprava, která letos proběhla netradičně pod otevřeným nebem, kdy jsme se prakticky nedotkli míče. Myslím, že diváci se mohou těšit i na spousty smečů, máme v týmu letos opravdu vynikající atlety.

Loňská sezóna byla pro Wolves charakteristická nezvládnutými koncovkami zápasů a zkraty v posledních sekundách. Bude tým letos mentálně silnější?

Loni jsme takto ztratili 4 „vyhrané“ zápasy. Problémem byl často vysoký počet faulů našich opor, které jsme v mnoha utkáních ani do rozhodujících minut nemohli nasadit, a koncovku pak nezvládli. Bylo to velice frustrující. Je na našich oporách, aby se situace neopakovali. Věřím, že jsme se poučili a jsme mentálně vyzrálejší.

Koho považujete za největšího favorita soutěže?

Očekávám velkou vyrovnanost, vybrat jeden tým je velmi těžké. Přesto, mezi favority řadím Domažlice, Benešov, Litoměřice, Rokycany. Nevidím ve skupině slabého soupeře, máme ze všech respekt. Samozřejmě, nejvíce se těšíme na derby proti Vyšehradu 16.12. u nás v hale, to bude svátek, troufnu si říct, že s jistotou vyprodáme halu.

Klub je známý vysokou návštěvností a zájmem o fanouška. Na co se mohou nově fanoušci v nadcházející sezóně těšit?

Novinkou je už zmíněná nová hala v Černošicích s parádní akustikou, ozvučením a obrazovkou. Všechna utkání budou i nadále moderována včetně úvodní představovací show. Přítomný bude samozřejmě, mezi dětmi velmi populární, maskot. Na většině utkání budou doprovodné akce spojené s prezentací našich partnerů. Fanoušci se mohou například těšit znovu na prezentaci vozů z autocentra Femat Radotín, jako tomu bylo v březnovém utkání loňské sezóny, kdy přivezli Škodu Kodiaq. Jako v předešlých sezónách nabídneme fanouškům permanentky, prodej bude zahájen příští týden. Prvním domácí utkání nás čeká 4. listopadu od 18:45.

Do sezóny vstoupíte dnes v Domažlicích a v neděli v Klatovech. S čím jdete do prvních utkání a jak vidíte své šance?

Na úvod nás čekají 2 výjezdy do západočeského regionu. Zítřejší soupeř Jiskra Domažlice patří určitě k těm nejtěžším, navíc bude mít výhodu domácího prostředí s jistě velkou podporou tamních fanoušků. Klatovy budou chtít doma také určitě vyhrát. Já doufám, že se hlavně vyrovnáme s náročným cestováním a vstoupíme do ligy s maximálním nasazením a touhou vyhrát.

Není tajemstvím, že se nyní věnujete i mládeži. Jak se daří práce v Akademii?

Jsme úplně na začátku, máme za sebou první rok fungování sítě přípravek. Letos vstoupí do své první sezóny kluci U11 a holky U11. Budeme figurovat i v poháru 3 na 3.